A szemétnek a kukában a helye, igaz?
Akkor dobj is ki mindent, ami már felesleges, vagy sosem volt rá igazán szükséged. Ha ténylegesen az otthoni vagy az irodai szemetesedre gondolsz, hogy hogyan is néz ki, amikor már színültig van, Te pedig csak púpozod, nyomkodod lefelé, akkor tudod, hogy előbb-utóbb vagy a szemeteszsák szakad el, vagy a benne lévő szemét borul ki. Így van ez a lelkünkkel is, időnként muszáj selejteznünk. Ha valaki IR-es, PCOS-es (de másnak sem árt), akkor jó tudni, hogy azon kívül, hogy odafigyelünk a helyes táplálkozásra, a mozgásra és szedjük a gyógyszert, a lelkünkkel is foglalkoznunk kell. Akár saját magunk is, de ha nem megy, akkor kérjünk hozzá segítséget. Amikor a legutolsó ülésen arról beszéltem a pszichológusomnak, hogy milyen rossz élmény ért a nőgyógyásznál, és hogy nem is megyek hozzá többet, hanem új orvost keresek, nagyon megdicsért. Azt mondta, örül, hogy felismertem, hogy ez egy olyan helyzet, ahonnan tovább kell lépni. Ezután elkezdtem gondolkodni, hogy tulajdonképpen mennyi mindent ki kellene szórnunk az életünkből ahhoz, hogy igazán jól érezzük magunkat. Persze ez sokszor lehetetlen küldetésnek tűnhet, de a gondolattal eljátszani mindenképp érdemes.
Az energiavámpírok
Biztosan van a Te környezetedben is minimum egy olyan személy, akivel miután beszéltél, úgy érzed, mintha végigdolgoztál volna egy kánikulai napot a szántóföldön. Ő lehet, hogy folyton panaszkodik, vagy ellenkezőleg: minduntalan dicsekszik, netán mindenbe beleszól, megpróbálja kéretlenül irányítani az életed. De létezik az a fajtája is, aki mást se csinál, csak kérdez, és mindezt olyan mélyre hatóan teszi, hogy nem tudsz neki nem válaszolni. Ha terhesnek érzed a velük való kapcsolatot ápolni, akkor lehetőség szerint ne keresd a társaságukat. Tiszteld magad annyira, hogy megszabadulsz azoktól az emberektől, akik nem szolgálnak téged, hanem hátráltatnak!
Ha utálod a munkád
Az előző munkahelyemet annyira gyűlöltem a végén, hogy hasfájással keltem minden reggel, amikor mennem kellett dolgozni. Már-már ott tartottam, hogy feladom a hivatásom, mert megutáltam az egészet, pedig csak a helyszín volt rossz, illetve néhány olyan körülmény, amin könnyen lehetett módosítani. Ilyenkor váltanunk kell. Nem mindegy, hogy hogyan érezzük magunkat a napunk azon (jelentős) részében, amikor dolgozunk. Ha belegondolunk, több időt töltünk munkával, és az azzal kapcsolatos utazással, mint a családunkkal. Ha van lehetőségünk munkahelyet váltani, de csak a bizonytalanság tart vissza, akkor azt tanácsolom: ne féljünk változtatni. Már Hippokratész is megmondta: “Ha nem vagy kész változtatni az életeden, nem lehet segíteni rajtad.”
Lustaság!
Néha jól esik lustálkodni: egy tevékeny nap után, vagy hétvégén, esetleg nyaraláskor. Na, de amikor azt érzed, hogy az ülésen, fekvésen és a távolba révedésen kívül minden megerőltető, pedig tudod, hogy a szöges ellenkezőjét kellene csinálnod ahhoz, hogy jobb legyen a helyzeted, akkor kell erőt venned magadon. Amíg nem mozdulsz meg, addig csak nő a lelkiismeret-furdalásod. Ilyenkor magadba fordulsz, és eszel némi egészségtelent, hogy jobb kedved legyen, majd még annyira se lesz kedved mozogni. Ez egy ördögi kör. A legjobb egy társsal (baráttal, férjjel, kollégával) elkezdeni a mozgást, együtt könnyebb, mint egyedül. A kóros fáradtságon segíthetsz magnézium, valamint C és D vitamin pótlással, illetve bőséges folyadékbevitellel. Feküdj le időben aludni, hogy kipihenten kezdhesd a napot. Nagyban kíméled a mellékvesédet is, ha 10 órakor már ágyba bújsz. Az sem elhanyagolható, hogy a mozgás endorfint szabadít fel, azaz boldogabb is leszel!
Tele a padlás?
“Nem dobom ki, jó lesz még valamire!” vagy “Elteszem, majd úgyis belefogyok.” Ismerős? Ha egyszer már szemétnek ítélted, akkor az bizony az is, nem fogod már használni. Ha kihíztad, de mégis belefogynál, addigra úgyis kimegy a divatból és nem fog tetszeni. Szabaduljunk meg a felhalmozott vackoktól! Egy hosszú téli estén, vagy egy esős hétvégén nincs is jobb program, mint egy-egy szekrényt, néhány dobozt, vagy a padlást átvizsgálni, és ésszerűen átgondolva kidobálni minden felesleges tárgyat. Ha a környezeted rendezett és szellős, akkor a tested-lelked is sokkal könnyebb rendbe tenni. Nem utolsó sorban szuper érzés átlátható rendet tenni a szekrényedben vagy a raktáradban/tárolódban. Ugyanezt érdemes időnként megcsinálni a munkahelyeden, táskádban, pénztárcádban is.
Szorongás, megfelelési kényszer, rohanó életmód
Gyakorlott szorongóként és újdonsült pánikzavarosként nehéz úgy okosat írni, hogy nem igazán tudom tálcán kínálni a megoldást. Viszont fontosnak tartom megtalálni a forrást, ahonnan ezek a tünetek eredhetnek. Szerintem nem lövök mellé, ha azt mondom, hogy 80-90%-ban a kisgyermekkor környékén kell kutakodni. Van akinek a kineziológus, van akinek a pszichológus válik be, de úgy gondolom, hogy mi laikusok kevesek vagyunk ahhoz, hogy a régről beragadt problémáinkat fel tudjuk oldani, majd kitakarítani, elsimítani. Függetlenül attól, hogy mennyire vagyunk érzékenyek a világra, van úgy, hogy segítséget kell kérnünk, de ezt semmiképp ne szégyelljük! Néhány saját tipp következik otthoni felhasználásra: feszült időszakban nekem nagyon bevált a Buteyko-féle légzésterápia, a citromfüves ülőfürdő, gyertyafény. Kifejezetten jót tesz, ha ilyenkor néhány alkalommal szaunázom, illetve egy nagyobb séta, vagy kardió edzés is segít. Ezekkel remekül le lehet vezetni a feszültséget, ráadásul költséghatékonyak is. Persze közel sem biztos, hogy ez a titok nyitja, de a lényeg, hogy meg kell keresnünk, hogy melyek azok a tevékenységek, amik segítenek ellazulni, mielőtt túlhajszolnánk magunkat. Ha mi is mindenhol csak elvárásokkal találkozunk, akkor a belsőnk részéről is jogos követelés a lazítás!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: